Monday, November 23, 2009

Money Saving Monday #34 - Bakery Outlets

In our family of five, we can go through an entire loaf of bread during one lunch, especially if the boys have more than one sandwich.  I know it would be less expensive to make our bread from scratch, but my kids prefer store-bought bread for sandwiches.  (And I don't have the time to bake bread regularly.)

We have a bakery outlet near us, where we can purchase loaves of bread for around $1/loaf most days. They are the same breads in the grocery stores that cost $3 - 5/loaf, but they usually are close to their stale-date.  In my house, that's okay because it doesn't last long anyway!!

I like when my husband stops to pick up the bread, because I rarely make the time to shop at a store where I can only purchase one thing -- especially when I have the kids with me. I like to multi-task a bit more while shopping, but I do like the savings!!

1 comment:

  1. I do this too, but I buy 5 or 6 loaves and freeze the rest. They're good in the freezer for a month or so. Eventually it will get hard around the edges in teh freezer, although we've still used it and just cut that part away when a loaf was forgotten.


Related Posts with Thumbnails

Design by Linda of Berries and Cream Blog Design